Як вибрати шпалери: 5 порад дизайнера

Поверхні стін займають найбільшу площу в приміщенні і відразу притягують погляд. Тому їх обробка грає вирішальну роль при створенні інтер'єру. Сучасні колекції шпалер охоплюють всі стильові напрями і пропонують практично безмежний набір декорів, текстур, фактур і колористичних поєднань.

Зорієнтуватися в цьому безмежному океані зовсім не просто, а загубитися - дуже легко, тому фахівці не рекомендують відправлятися в магазини навмання - в надії на випадкову зустріч з "шпалерами своєї мрії". Швидкоплинне чарівність начебто придивився зразка може швидко розсіятися, і покупка виявиться невдалою. Ще до походів в магазини варто продумати майбутній інтер'єр і скласти досить чітке уявлення про те, які саме шпалери вам потрібні і які завдання вони будуть вирішувати.

У декорі шпалер можна виділити три аспекти: це фактура, колір і малюнок.


Нескінченні варіанти малюнків дизайнери зводять до п'яти основних груп: це "квіти", смуги, великі плями, плямисті фони і, нарешті, гладкі фони або шпалери без малюнка.

"Квіти"

"Квітами" професіонали називають будь-які пізнавані фігури і предмети. Для загального архітектурного сприйняття не має значення, що саме зображено на шпалерах - власне квіти, Ейфелева вежа, галантні пастушки або єгипетські піраміди. Важливо, що ці "квіти" можуть бути великими або дрібними, частими або рідкими, а також контрастними або розпливчатими.

Правило перше:
Часті й великі "квіти" зорово зменшують простір, згущують його, у той час як рідкісні і дрібні - розряджають і розширюють.

Крім того, дрібний "квітковий" малюнок може виступати в якості ненав'язливого, нейтрального фону і з успіхом використовуватися в рамках різних стилів, тоді як великі форми відразу ж розставляють акценти і стають стильовою домінантою, виконуючи роль камертона в загальному дизайнерському рішенні.

Приблизно те ж саме можна сказати і про ступінь контрастності малюнка. Чим чіткіше, вагомо, зримо прописані "квіти", тим помітніше їх участь у загальній стилістиці інтер'єру - такий малюнок відразу ж приверне до себе увагу. І навпаки, непомітні, розпливчасті зображення будуть виглядати куди більш нейтрально.

Смужки

Крім «квітчастих» шпалер широке поширення одержали шпалери в смужку, оскільки вони вдало поєднуються з предметами практично будь-якого стилю, за винятком напрямків, яким чужі прямі лінії: скажімо, бароко або арт-деко.

Правило друге:
Вертикальні смуги зорово збільшують висоту стелі, але при цьому зменшують загальний обсяг кімнати.

Причому, чим ширше смуги, тим менше ефект стиснення простору. Тому в тісних приміщеннях з низькими стелями бажано використовувати шпалери у велику смужку.

Ще краще, якщо межі смуг будуть розпливчатими або хоча б не дуже контрастними. Такі смуги "підведуть" стелю і ніяк не позначаться на сприйнятті розмірів кімнати. А ось колірні комбінації смуг, що чергуються однаково беруть участь як в "підйомі" стелі, так і в "наближенні стін один до одного". Якщо кольори сусідніх смуг не сильно різняться між собою, то ефект вертикального розширення і горизонтального стиснення буде слабким. Це той випадок, коли можна сказати, що смуг майже немає, вони не помітні.

Великі плями


Ще одним варіантом шпалерних малюнків є великі плями, наприклад, малюнки, що імітують шкури тварин. Ці контрастні й виразні зображення відразу впадають в очі і інтерпретуються досить однозначно. Тому обклеювати всю кімнату шпалерами з настільки "агресивним" малюнком небажано - як правило, подібні декори успішно використовуються для зонирования приміщення, тобто зручні для виділення якої-небудь певної його частини. Ними можна обклеїти одну стіну або навіть окремий сектор стіни. Плями на шпалерах можуть мати орнаментальний, упорядкований або, навпаки, хаотичний або псевдохаотічний вид. Великі плями - так само як і великі "квіти" - зрительно звужують простір - тим сильніше, чим чіткіше вони прописані.

Правило третє:
Розпливчасті великі плями мають яскраво вираженим декоративним ефектом.

Вони створюють відчуття гри світла й тіні, у багатьох викликаючи асоціації з морськими хвилями, що грають на сонці. І все ж, повторюся, не варто ставити експеримент над своїми нервами і обклеювати "великим плямою" всю кімнату.

Плямисті фони

Плямисті фони являють собою дрібні перемежовуються плями двох або декількох відтінків і нагадують бризки з пульверизатора. Цей зернистий декор є дітищем ХХ століття і його застосування обмежене сучасними стилями. Зате такий малюнок може використовуватися практично на будь-якій стіні.

Правило четверте:
маленькі цятки-крапельки прекрасно маскують і крадуть навіть значні вади поверхні.

Вони розсіюють світлові промені в самих різних напрямках, приховуючи ті погрішності, які залишилися під ними. Навпаки, однотонні шпалери можна наклеювати тільки на досить рівні стіни, інакше будуть видні всі горби і дефекти. У подібному випадку приховати недоліки допоможе щільна і рельєфна фактура шпалер.

Однотонні шпалери

Однотонні шпалери або шпалери з ледь позначеним малюнком художньо нейтральні і є тим фоном, який підкреслює предмети інтер'єру, створюючи потрібну глибину сприйняття. У правильно обставленій кімнаті однотонні шпалери зовсім не здаються нудними і безликими. Гладкі фони щонайкраще підкреслять виразність всіх предметів обстановки - витончені обриси й скульптурні форми меблів, красу статуеток, квіткових композицій і живих кімнатних рослин.

Правило п'яте:
Якщо у ваші плани входить подальше декорування стін - наприклад, ви збираєтеся розвісити картини, фотографії, прикрасити кімнату декоративними панно або якими-небудь настінними інсталяціями - то найкраще вибирати саме однотонні шпалери.


При цьому не особливо важливо, про який дизайнерському стилі буде йти мова. Природно, для класичних інтер'єрів потрібно підбирати шпалери пастельних тонів, крім того, їх приналежність до класики може легко позначити фактура - характерне тиснення, витончені вензелі ... Коли ж мова йде про авангард, відповідну ноту можуть внести яскраві, помітні фони незвичайних "хімічних" відтінків. Навпаки, якщо на шпалерах вже є достатньо чітко позначені декоративні форми - то вони неминуче почнуть конфліктувати з навколишніми предметами, і виразність останніх напевно загубиться. Бувають, правда, випадки ідеального збігу за формою (зовсім рідко - за кольором) малюнка на шпалерах і якогось предмета обстановки. Але це як раз ті винятки, які тільки підтверджують правило. Плануючи зробити ремонт квартир недорого не варто купувати дешеві шпалери. Як відомо - скупий платить двічі і маленька вартість ремонту квартири ще не означає, що в ній вдасться створити великий затишок.